„Niniejszą konstytucję uchwalamy…” – Święto Konstytucji 3 Maja za nami

„Witaj majowa jutrzenko” – słowa te zabrzmiały w murach naszej szkoły jeszcze przed majówką. Uczniowie klasy 6S przygotowali uroczystą akademię, podczas której starali się przybliżyć swoim koleżankom i kolegom informacje związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, ukazać doniosłość faktu jej podpisania, jak i skomplikowaną sytuację polityczną związaną z Sejmem Wielkim. Na scenie pojawili się król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, posłowie oraz mieszkańcy Warszawy, którzy zastanawiali się, co właściwie dzieje się w stolicy. Pomimo tego, że „Konstytucja 3 Maja” obowiązywała tylko kilkanaście miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

Akademię uświetnili również piątoklasiści, którzy – przygotowani przez p. Artura Hoffmanna – zaśpiewali znany wszystkim „Mazurek Trzeciego Maja”.

Zastanawialiśmy się nad znaczeniami takich słów jak: wolność, naród, ojczyzna. Apel był okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed ponad 200 lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Paulina Pękosz