IMGP9960

Naukowe atrakcje podczas Święta Szkoły i Nauki w SP2

Dla organizatorów imprez pod chmurką – dobra pogoda to jeden z warunków powodzenia przedsięwzięcia. Nam się udało! Pogoda dopisała, choć dzień wcześniej zanosiło się na straszną ulewę. Popołudnie 24 maja było w SP2 wypełnione atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych – każdy mógł znaleźć coś ciekawego. Na tegoroczne Święto Szkoły, które przybrało formę festiwalu naukowego, przybyło wiele osób. Z pewnością teren wokół Dwójki był tego dnia najbardziej obleganym miejscem w Szamotułach.

Z radością podejmowaliśmy przybyłych gości, których serdecznie powitała Dyrektor Szkoły Małgorzata Jagiełłowicz. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. w imieniu Starosty Powiatu Szamotulskiego Beaty Hanyżak – Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Maciej Trąbczyński, w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka – Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły Karol Hartwich, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Szamotuły Marian Płachecki,  Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Wicher, Radny Miasta i Gminy Szamotuły Bartosz Węglewski, Dyrektor Firmy ADM Józef Poradzisz, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Szamotułach Maciej Adamski, Dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Iwona Lembicz – Kwatera. Nie zawiedli też emerytowani nauczyciele oraz przedstawiciele Straży Miejskiej, których obecność sprawiała, że wszyscy czuli się bezpiecznie.

Na odświętnie udekorowanym boisku i w przylegającym do szkoły parku pojawiły się wystawy prac dziecięcych oraz mnóstwo stanowisk, na których można było bawić się w chemików, konstruktorów, paleontologów oraz poszukiwaczy złota, poznawać tajniki życia owadów, doświadczać własności masy newtonowskiej i ciekłego azotu, robić ogromne bańki mydlane, eksperymentować oraz sprawdzać specyfikę różnych materiałów i produktów żywnościowych, eksperymentować ze słowem za pomocą gier i loteryjek, dowiedzieć się sporo o historii i modelarstwie, podziwiać precyzyjnie wykonane modele okrętów wojennych oraz samolotów, oddać się twórczym działaniom plastycznym, m.in. farbować bibułką i techniką batiku, wykonać ozdoby na Dzień Matki za pomocą decoupage  i oczywiście spróbować swych sił na scenie w muzycznym i tanecznym Hyde Parku, gdzie z  gitarą czekał na chętnych do śpiewania pan Artur Hoffmann. Na boisko co kilkanaście minut wprowadzała swoje kolejne formacje taneczne pani Joanna Tuszyńska. Wystąpiły też maluchy z zespołu Monsters i Hajdasz. Dla niezmordowanych miłośników zabaw sprawnościowych w parku był zorganizowany tor przeszkód.

Niestrudzeni nauczyciele, oprócz różnorodnych warsztatów i stoisk, w dniach poprzedzających imprezę oraz w czasie jej trwania zorganizowali szereg konkursów. Ich rozstrzygnięcie miało miejsce podczas Święta Szkoły. Jednym z nich był Konkurs Młodych Naukowców, na który dzieci  wraz z rodzicami konstruowały prototypy różnych urządzeń i modeli.  Zwycięski wynalazek młodych konstruktorów to gokart, który wykonał wraz ze swym tatą Kordian Fritsch oraz Tomasz Salita i Michalina Kasienczar – uczniowie klasy IVb. Pojazdem można jeździć, a Kordian potrafi sam go uruchomić, a nawet naprawić. Drugie miejsce zajęło hudrauliczne ramię robota, którego autorem jest Krzysztof Wojczuk i jego tata (należy wspomnieć, że to ramię rzeczywiście działa!), a trzecie miejsce to ruchomy model cząsteczki berylu – dzieło Antoniego Pietrzaka – ucznia klasy 7s.

Inny drużynowy konkurs to dyktando rodzinne o tytuł „Bezbłędnej Rodzinki”, nad którym patronat objęło Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego. Polegał on na wykonaniu szeregu zabawnych zadań ortograficznych. Biorący w nim udział rodzice przyznali, że mimo wysokiego poziomu trudności i ortograficznych pułapek, to była świetna zabawa. Pierwsze miejsce przyznano rodzince Kulików, drugie zajęła Emilka Woga ze swoją mamą, a trzecie Kasia i Kornelia Spychała. Gratulujemy i dziękujemy za aktywne uczestnictwo w pikniku. Odbyły się też Mistrzostwa Szkoły w Szachach, najwyższe trofeum odebrał Jakub Barwin. Pani dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz wręczyła również nagrody dla dzieci, które zostały laureatami konkursu plastycznego: „Maria Konopnicka i bohaterowie jej utworów”.

Ale to nie wszystkie atrakcje! Nie zabrakło dmuchańców, które zapewniła firma Garden Party & Event’s Michał Spychała. Każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, która niezmiennie przyciąga liczne grono fanów fotograficznych pamiątek. Równie dużym powodzeniem cieszyły się balonowe zwierzaki wykonywane z niezwykłą sprawnością przez Dawida Łuczaka. Zapierające dech w piersiach chemiczne doświadczenia odbyły się za sprawą firm: Volleylab – Tomasz Manszewski i Laboraki, warsztaty z automatyki i robotyki przeprowadził zespół młodych naukowców z Centrum Nauki w Poznaniu, a także fundacji Czas Programistów. Dzięki Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu na boisku zaistniała mini strzelnica, więc każdy mógł sprawdzić, czy ma celne oko i pewną dłoń. Na wypadek nieoczekiwanej zmiany pogody radny Gminy Rokietnica pan Ryszard Lubka udostępnił namioty piknikowe.

Rada Rodziców włączyła się do organizacji imprezy, zadbała o to, by sowicie nagrodzić laureatów. Zdobywcy pierwszych miejsc konkursów rodzinnych wybiorą się na pizzę – vouchery ufundowała firma MOKAR – Michał Karwacki. Hojnie szkołę wsparło Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach, Bank Spółdzielczy w Dusznikach, Centrum Sportu w Szamotułach.  Ogromnym wsparciem dla organizatorów była pomoc Szamotulskiego Ośrodka Kultury, któremu mamy wiele do zawdzięczenia – nagłośnienie, wydrukowanie plakatów i zaproszeń, przygotowanie stoiska z „niepowtarzalną kartką”, którym zawiadywała pani Milena Kolat – Rzepecka oraz przybycie na nasze spotkanie prowadzącego imprezę – Piotra Witonia. Jego gabloty z owadami i kości dinozaura zrobiły na maluchach ogromne wrażenie. Przezabawny i bezpośredni kontakt z uczestnikami festynu sprawił, że na boisku w SP2 zapanowała wesoła, pogodna atmosfera, a społeczność Dwójki poczuła ze sobą większą więź.

Serdecznie Państwu – naszym drogim sprzymierzeńcom i darczyńcom dziękujemy!

Dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom, którzy z wielkim zaangażowaniem urządzali stoiska, dekorowali boisko, piekli ciasto, przygotowywali dla dzieci stroje i wreszcie doprowadzili wszystko do porządku po zakończeniu imprezy. Słowa pochwały i uznania należą się dzieciom i młodzieży, dla których to święto było zorganizowane. Z dumą obserwowaliśmy, jak się bawią oraz uczestniczą w przygotowanych warsztatach i konkursach, a po zakończeniu wspólnymi siłami porządkują cały teren. Wśród grona wspaniałych młodych ludzi chciałabym wyróżnić Szymona Oszmałka, który do końca z wielkim zaangażowaniem pracował i jako ostatni spośród uczniów opuścił dziedziniec szkoły.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne plenerowe spotkania. Już myślimy o jesiennym pikniku, który najprawdopodobniej odbędzie się we wrześniu – być może, jak przystało szkole z oddziałami sportowymi, spędzimy go na sportowo!

Maria Tomkowiak
- koordynator imprezy

 

Zdjęcia: Robert Kalisz