IMG_0455

Mikołajkowe spotkanie z Waldemarem Wierzbą

We wtorek 4 grudnia 2014 r. do klasy Va przybył miły gość – pan Waldemar Wierzba – znawca gwary, wydawca i autor wielu książek, przedstawiciel grupy historycznej „Sarmacja” a także autor scenariusza scenki gwarowej oraz przedstawienia teatralnego, które napisał specjalnie dla naszego szkolnego teatru Koszałki – Opałki. Spotkanie to było pierwszym zadaniem zrealizowanym w ramach Tygodnia Czytania w naszej szkole.

Swym przybyciem pan Wierzba sprawił nam wielką radość. Była to dla nas prawdziwa niespodzianka. Wprawdzie spodziewaliśmy się jego przyjazdu, ale nie znaliśmy dokładnego terminu. Nasza wychowawczyni – pani Majka Tomkowiak też nam zrobiła niespodziankę – w tajemnicy przed nami zorganizowała to spotkanie. W sali nr 12 czekał na nas  pięknie zastawiony stół, na którym było mnóstwo owoców, ciastek i pierników. Pan Waldemar przywiózł dla nas także wielką torbę pysznych, czekoladowych cukierków. Wszystkie słodycze  spałaszowaliśmy w mig z wielkim apetytem.

Dla naszego gościa mieliśmy piękną bombkę wykonaną własnoręcznie przez Michała i list napisany przez Roksanę. Pan Wierzba z radością przyjął te upominki, a później opowiadał nam o książkach, które wydał ostatnio i o swoich zainteresowaniach. Czytał nam fragment książki pt. „Wuja Czechu, ciotka Mania, Genas i drugie szpliny”. Mogliśmy obserwować tekst na tablicy interaktywnej. Przy okazji dowiedzieliśmy się, co znaczą niektóre gwarowe słowa. Szukaliśmy ich w słowniku mowy gwarowej, który również wydał pan Wierzba. Następnie pan Waldemar wytłumaczył nam, na czym polega proces wydawania książki i jak wygląda przygotowanie tekstu do druku.

Bardzo zaciekawiła nas opowieść o grupie historycznej „Sarmacja”, do której pan Wierzba należy. Chłopcy dopytywali o szczegóły dotyczące broni, którą włada nasz gość, a dziewczyny ciekawe były, gdzie kupuje się stroje szlacheckie, w których toczy pojedynki. Na zdjęciach wyświetlanych za pomocą tablicy interaktywnej, prezentował się w nich bardzo okazale.

W klasie panowała serdeczna atmosfera, więc pani Majka zaproponowała zabawę integracyjną. Wręczyła nam kartki i poprosiła, byśmy napisali na dole strony swoje imię, a potem przekazali ją koleżance  lub koledze siedzącemu obok. Na wręczonej kartce każdy miał napisać coś miłego o osobie, której imię widniało na dole, zagiąć brzeg tak, aby nie było widać, co napisał i przekazać kartkę następnemu uczniowi.  Bardzo to nam się spodobało, tym bardziej, że pan Wierzba i nasza wychowawczyni także wzięli udział w zabawie. Dzięki tym wpisom polubiliśmy się i zżyliśmy jeszcze bardziej, a także dowiedzieliśmy się, co cenią w nas koleżanki i koledzy. Z zabawy wypłynął również wniosek: w każdym człowieku można znaleźć coś dobrego i warto o tych dobrych stronach mówić, bo wtedy ludziom jest ze sobą lepiej, a życie staje się łatwiejsze.

Spotkanie z panem Wierzbą zakończyły warsztaty teatralne. Koszałki – Opałki trenowały pod okiem specjalisty swoje nowe przedstawienie.

Dziękujemy panu Waldemarowi za przybycie do naszej szkoły, za poświęcony czas, jego mądre rady i ciekawe opowieści. Będziemy z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie.

Uczniowie klasy Va
z wychowawczynią Marią Tomkowiak