dzień książki

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

dzień książki

Święto zostało uchwalone w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi, aby promować piękną literaturę oraz grafikę dla młodego czytelnika. W ten dzień, bardziej niż zwykle, wspieramy czytanie najmłodszym i celebrowanie zwyczaju wspólnej lektury. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci -w 1979 roku. Z okazji święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena.

Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

dzień książki2

Czytajcie!
Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych domach. Warto pamiętać, że czytamy codziennie przynajmniej 20 minut.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytelników!
Ewelina Budych