List napisany przez Marię Konopnicką

Niezwykłą niespodziankę zrobił uczniom i nauczycielom SP2 znawca i niestrudzony badacz historii Szamotuł – pan Jerzy Wachowiak. Przyniósł do szkoły autentyczny list napisany przez naszą patronkę Marię Konopnicką w dniu 1 czerwca 1902 r. z miejscowości Rimini. Skierowany do dzieci list ma bardzo dużą wartość antykwaryczną. Niestety szkoły nie stać na wykupienie takiej wspaniałej pamiątki. Dzieci z nieskrywanym wzruszeniem słuchały słów poetki spisanych jej własną ręką, z namaszczeniem oglądały jej pismo.

UWAGA – KONKURS!

Na zakończenie spotkania nasz gość zachęcił również dzieci do badania historii naszej szkoły. Poprosił, aby uczniowie poszukali informacji na temat mozaiki, która zdobi ścianę szkoły od strony boiska. Uczniowie mają się dowiedzieć, kto i kiedy ją wykonał. Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem ucznia oraz numerem klasy prosimy przekazać pani Marii Tomkowiak. Spośród osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi zostaną rozlosowane nagrody – niespodzianki. Konkurs trwa do 24 czerwca.

Konkurs pt. „MOZAIKA” – karta konkursowa (pobierz)

Dziękujemy bardzo serdecznie panu Jerzemu Wachowiakowi za wypożyczenie od antykwariuszy tego dokumentu i pokazanie go naszym uczniom. Podziwiamy jego pasję i umiejętność dzielenia się swoją wiedzą. Mamy nadzieję, że wielu uczniów dzięki niemu zainteresuje się historią.

Maria Tomkowiak