Lekcja muzealna -poznajemy legendę o Halszce

W ramach realizowanego projektu ,,Klucz do lepszej edukacji” uczniowie klasy IIIB udali się na ciekawą lekcje do Zamku Górków, gdzie p. Michalina Janaszak  zapoznała ich z legendą o Czarnej Księżniczce.

Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem i zadawały mnóstwo pytań. Widząc zainteresowanie uczniów pani przewodnik poleciła dzieciom do przeczytania książkę p. Łukasza Bernady  ,,Księżniczka na dnie studni”, w której mogą poznać inne  podania, baśnie i legendy ludowe powiatu szamotulskiego. Następnie uczniowie otrzymali do wykonania zadanie.  Na podstawie wysłuchanej legendy, każdy miał narysować  jak wyobraża sobie Halszkę. Mieliśmy  również okazje zwiedzić Basztę Halszki. Uczniowie zobaczyli wystawę archeologiczną, przedstawiającą pradzieje Szamotuł, komnatę w której przez 14 lat była więziona Halszka. Na ostatniej kondygnacji zapoznali się z dziejami miasta oraz mogli podziwiać z okna panoramę Szamotuł.

Była to ciekawa i inspirująca lekcja muzealna.

Tekst i zdjęcia: Violetta Rakowska