DSCF2180

KIM BĘDĘ, GDY BĘDĘ DOROSŁY?

Świat zawodów w oczach Wesołych Smyków…

 

Od najmłodszych lat kształtujemy w dzieciach wzorce i postawy życiowe. Poprzez wskazywanie odpowiednich dróg warunkujemy w dzieciach system wartości i mobilizacji w działaniu, wpływamy na ich przyszłość.

By zainspirować dzieci wobec świata pracy i wykonywanych zawodów, a przede wszystkim uświadomić jak ważna i cenna jest w życiu praca, rozpoczęłam cykl zajęć pt. „Świat zawodów w oczach dziecka”, podczas których dzieci poznają różnorodne zawody.

Wesołe Smyki biorąc udział w organizowanych spotkaniach w zakładach pracy, poprzez bezpośrednią obserwację, rozmowę, zdobywają doświadczenie, które jest podstawowym źródłem wiedzy o zawodach i ich roli w dorosłym życiu.

Świat zawodów na „wyciągnięcie ręki”- to wyjątkowa przygoda i lekcja na przyszłość.

To zawody, które zdążyliśmy poznać:

1. BIBLIOTEKARZ

Wesołe Smyki odwiedziły szamotulską bibliotekę, gdzie poznały zawód bibliotekarza. Dowiedziały się w jaki sposób gromadzi się książki, opracowuje i udostępnia czytelnikom. Świat książki oczarował dzieci.

2. PISARZ

Dzieci wzięły udział w autorskim spotkaniu z pisarzem dziecięcych książek- Wiesławem Drabikiem. Słuchały bajek czytanych przez autora, odpowiadały na pytania, uczestniczyły w konkursie czytelniczym, zdobywając ciekawe nagrody.

3.KSIĘGARZ

W miejscowej księgarni dzieci spotkały się z jej pracownikami, zadawały pytania, oglądały półki z książkami i kartami życzeń.

4. SPRZEDAWCA

Wesołe Smyki odwiedziły również dwa sklepy- papierniczy i zabawkowy. Nauczyły się w jaki sposób kupuje się materiały papiernicze i zabawki. Próbowały wcielić się w rolę sprzedawcy.

5. FRYZJER

Dzieci udały się także do salonu fryzjerskiego. Panie fryzjerki przybliżyły Wesołym Smykom swój zawód i z najwyższym profesjonalizmem zadbały o piękne fryzury małych gości.

6. SZEWC

Wycieczka do Szewskiej Pracowni była również wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem. To rzemiosło bardzo zaciekawiło dzieci. Na własne oczy przekonały się jak naprawia się buty i w jaki sposób można je tworzyć. Same przystąpiły do ozdabiania nitami, przygotowanej przez pana szewca, skóry do wykonania butów.

Nasza podróż w świat zawodowych profesji sprawiła, że rola pracy i wykonywanych zawodów stała się dzieciom bliższa i bardziej zrozumiała.

Nauczyły się, że każda praca jest ważna i należy ją szanować.

Spotkania budziły w dzieciach duży entuzjazm i zaangażowanie. Dzieci zostały obdarowane bogatymi i cennymi informacjami. Każda wizyta spotkała się z miłym przyjęciem. Wszyscy przygotowali dla nas niespodzianki – Wesołe Smyki otrzymały słodkości i upominki.

W najbliższym czasie poznamy także zawód ZEGARMISTRZA i DZIENNIKARZA.

Za zaangażowanie, poświęcony nam czas i stworzenie miłej atmosfery przedstawicielom poszczególnych zawodów składamy serdeczne podziękowania.

                                                                    Wych. grupy 0A „Wesołe Smyki”

                                                                                Ewa Baraniak

 

„Wszyscy dla wszystkich” J. Tuwim

Murarz dom buduje, krawiec szyje ubrania,

Ale gdzieżby co uszył, gdyby nie miał mieszkania.

A i murarz by przecież , na robotę nie ruszył,

Gdyby krawiec mu spodni i fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty, więc do szewca iść trzeba,

No, bo gdyby nie piekarz, to by szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści i dla dobra wspólnego

Wszyscy muszą pracować. Mój maleńki kolego.

Fot. Ewa Baraniak