IMG_20210216_114329_resized_20210221_094936728

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, czyli integracja zespołu klasowego

W związku z powrotem uczniów klas młodszych do zespołów klasowych we wtorek 16 lutego br. pedagog szkolny Magdalena Wojciechowska przeprowadziła w klasach pierwszych zajęcia dotyczące integracji zespołu klasowego.

Klasa to przypadkowy zbiór osób. Każdy uczeń jest inny i wnosi do zespołu klasowego różne doświadczenia, zainteresowania, czy normy zachowania. Nawet jeśli ta sama grupa osób tworzyła tę samą klasę przed nauczaniem zdalnym, to po tak dużej przerwie są innymi ludźmi i bardzo często relacje ich wiążące się zmieniły. Z tego właśnie powodu poświęciliśmy czas na zintegrowanie zespołu klasowego.

Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość lepszego poznania siebie nawzajem, jak również osoby pedagoga szkolnego, jego roli i funkcji w szkole. Dzieci podczas zajęć nabyły i rozwinęły umiejętność z zakresu asertywności, komunikacji, czy rozwiązywania konfliktów. Dzięki temu kształtuje się u uczniów postawa prospołeczna, za którą idzie poczucie odpowiedzialności za innych oraz częstsze udzielanie pomocy.

Zgrana klasa to „bezpieczna baza” do wspólnego przeżywania sukcesów i porażek. Klasa zżyta ze sobą chętnie podejmuje się realizacji nowych, coraz trudniejszych zadań dlatego jeszcze nie raz odbędą się zajęcia integrujące zespół klasowy.

Magdalena Wojciechowska