IMGP5984

Jak się przygotowywaliśmy do Święta Szkoły?

Cała społeczność szkoły przygotowywała się do tego dnia bardzo pieczołowicie. Budynek odmienił swój wygląd. Dzięki zabiegom renowacyjnym stare wnętrze nabrało nowoczesnego charakteru. W salach i na korytarzach można było podziwiać nowe ekspozycje prac dzieci,  wystawy fotograficzne ukazujące życie szkoły i jej dzieje oraz tę najważniejszą, wokół której skupiała się w ostatnich dniach praca wychowawcza zwana Lekcją Wolności – wystawa poświęcona bohaterowi narodowemu, uczestnikowi trzech powstań i dwóch wojen światowych Franciszkowi Ratajowi.

Przykład patriotycznej postawy Franciszka Rataja, przeprowadzone przez dzieci wywiady z członkami rodziny oraz odbyte dyskusje podczas lekcji wychowawczych, zaowocowały wykonanymi przez uczniów plakatami na temat: „Wolność – jak ją widzę?”.

Aby poinformować społeczność Szamotuł o zmianach zachodzących w szkole i o zbliżającym się Święcie Szkoły, na ulicach pojawiły się plakaty i banery zachęcające do odwiedzenia naszej placówki.

Wiele czasu i uwagi pochłonęło również przygotowanie oprawy muzycznej uroczystości. Napisane przez Patronkę słowa „Roty” uczniowie analizowali pod kątem dnia współczesnego i porównywali ze słowami nieco zapomnianej „Pieśni Szkoły”, do której słowa napisała Anna Starzonek, a melodię skomponował Stanisław Sierant. Obie pieśni uczniowie intensywnie ćwiczyli odbywając zbiorową próbę w kolegiacie. Dziękujemy serdecznie panu Michałowi Dąbrowskiemu za pomoc w rozwijaniu muzycznych umiejętności naszych uczniów.

Oto tekst hymnu szkoły:

PIEŚŃ SZKOŁY
Słowa: Anna Starzonek
Muzyka: Stanisław Sierant

Ta szkoła stoi od stuleci,Najstarsza z szamotulskich szkół,
Przetrwała burze i zamieci,
Wrogom stawiała opór.

I choć minęło tyle lat,
od strajku polskich dzieci,
Słowa poetki tak jak kwiat,
legenda dalej plecie.

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
Nie damy pogrzęść mowy”.
W dwudziestym wieku żaden trud,
Ideał też nie nowy.

Dziś pokój wita każdy dzień,
Choć fala wspomnień wraca.
Nad głową czuć sztandaru wiew,
Dookoła radość, praca.

Święto Szkoły nierozłącznie wiąże się z Dniem Patrona, dlatego dzieci pogłębiały swoją wiedzę na temat Marii Konopnickiej. W przeddzień uroczystości odbył się konkurs o życiu i twórczości Marii Konopnickiej pt. „Ona pisała sercem” oraz konkurs plastyczny „Bohaterowie utworów Marii Konopnickiej”.

Wyniki konkursu plastycznego: „Bohaterowie utworów Marii Konopnickiej”:

klasa I

1 miejsce – Joanna Jaskuła – kl. VIa

2 miejsce – Zuzanna Dukat – kl. VIb

3 miejsce – Agata Lepsza – kl. VIa

Wyniki konkursu o życiu i twórczość Marii Konopnickiej – „Ona pisała sercem”:

I miejsce – klasa VI b w składzie: Aleksandra Cygan, Zuzanna Dukat, Wiktoria Zielińska

II miejsce – klasa VI a Joanna Jaskuła, Agata Konitz, Agata Lepsza

III miejsce -  klasa IV b: Szymon Budych, Mikołaj Juszczak, Sergiusz Szymczak.

Do Święta Szkoły przygotowywali się również bardzo intensywnie rodzice. Podczas zebrania Rada Rodziców podjęła decyzje o pokryciu kosztów niektórych wydatków, a jej członkowie rozdzielili między siebie zadania, szczególnie związane z  poczęstunkiem dla dzieci i gości, transportem i urządzaniem przestrzeni boiska.

Wszystkim, którzy poświęcili swój czas, przygotowywali imprezę a także w niej uczestniczyli, serdecznie dziękujemy.