20190405_113440

I Międzygminne Forum Szkół Podstawowych w Ostrorogu – „Małomiasteczkowy rytm”

Życie w małym miasteczku ma wady czy zalety? Jakie szanse na realizację marzeń ma młodzież wywodząca się z małych miejscowości? O problemach wynikających z małomiasteczkowych kompleksów, braku poczucia własnej wartości oraz bezzasadnego ulegania powszechnie panującym stereotypom, wypowiadali się podczas I Międzygminnego Forum Szkół Podstawowych w Ostrorogu przedstawiciele Sejmu, Senatu, Starostwa Powiatowego, Urzędów Miast, Kuratorium Oświaty i wielu instytucji, w tym szkół. W spotkaniu, które odbyło się w piątek 5 kwietnia, uczestniczyła delegacja naszej szkoły: pani dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz, Maria Tomkowiak oraz uczniowie: Justyna Nazim, Antonina Szymanowska, Dominik Dodolski, Juliusz Pogorzelski i Adrian Galas.

Podczas Forum dokonano prezentacji osób wywodzących się z powiatu szamotulskiego, które mogą stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Ludzi sukcesu przedstawiali reprezentanci szkół w dowolnej formie. Naszą multimedialną prezentację przygotował Konstanty Lamcha a po poprawkach wraz z filmem udostępnionym przez UMiG Szamotuły przedstawił na forum Juliusz Pogorzelski. Bohaterem, którego postać chcieliśmy przybliżyć, jest Piotr Mikołajczak – znany muzyk, kompozytor, aranżer, producent filmowy i telewizyjny. Szamotulanin sławi nasze miasto i do niego wraca – tutaj nakręcił film pt. „Syn Królowej śniegu”. Wśród prezentowanych przez inne szkoły ludzi sukcesu byli sportowcy, artyści, naukowcy, politycy.

Zasadniczym elementem spotkania był panel dyskusyjny poświęcony szansom i zagrożeniom wynikającym z funkcjonowania szkół w małych miejscowościach. W dyskusji wzięli udział m.in. Posłanka Maria Małgorzata Janyska, Poseł Jakub Rutnicki, Poseł Zbigniew Ajchler, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu Maria Jedlińska-Pyssa, autor programu PaT Grzegorz Jach, Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych Wojciech Mroczkowski. W rozmowie brała również udział młodzież. Delegaci wiele mieli do powiedzenia o osiągnięciach szkół w zakresie rozwijania pasji i zainteresowań uczniów, a także na temat ich postaw, które są warunkiem zdobycia życiowego sukcesu. O swojej drodze do sukcesu mówili też z ekranu w specjalnie przygotowanych krótkich filmach goście, którzy nie mogli przybyć na spotkanie osobiście m.in. aktor Bartłomiej Firlet, piłkarz Łukasz Fabiański, lekkoatletka Ada Janowicz.

Organizator Forum  - Zespół Szkół w Ostrorogu przygotował dla uczestników wiele atrakcji – w salach lekcyjnych i na przestronnych korytarzach urządzono liczne wystawy, prezentujące dorobek artystyczny uczniów i zaprzyjaźnionych ze szkołą artystów. Delegaci ze szkół wraz ze swymi opiekunami wzięli udział w grze miejskiej „W grodzie Ostroroga”, która przybliżyła im topografię miasta i najważniejsze fakty dotyczące jego historii.

Spotkanie było także okazją do podsumowania konkursów ogłoszonych przez Zespół Szkół w Ostrorogu – literackiego: „Z małego miasta duże sny” i fotograficznego„Małomiasteczkowo kocham”.

Z wielką radością informujemy, że I miejsce w konkursie literackim za pracę pt. „Z przyjacielem spełnione sny” zajęła nasza uczennica – Justyna Nazim z kl. VIIIa, która po ogłoszeniu werdyktu jury głośno odczytała swoje opowiadanie. Za piękną pracę otrzymała ogromne brawa i cenne nagrody. Jesteśmy z Justyny bardzo dumni, serdecznie jej gratulujemy i życzymy, by dalej rozwijała swój literacki talent.

W konkursie fotograficznym również wzięli udział nasi uczniowie: Dominik Dodolski, Juliusz Pogorzelski i Konstanty Lamcha. Ich fotografie zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej, wzbudziły uznanie jury i oglądających zdjęcia widzów.

Wyjazd do Ostroroga był niezwykle kształcącym i pełnym wrażeń wydarzeniem. Uczniowie wrócili bogatsi w wiedzę o mieszkańcach naszego regionu, którzy mogą być dla nich autorytetami, przekonali się, że warto myśleć i mówić o sobie w pozytywnych kategoriach i że przyszłość zależy od nich samych.

Dziękuję uczniom, którzy podjęli się trudnego zadania uczestniczenia w prestiżowym spotkaniu, na którym godnie reprezentowali naszą szkołę, za ich wytężoną pracę i sumienne przygotowanie się do dyskusji.

Słowa uznania składamy organizatorom. Gratulujemy pomysłu i bardzo udanej imprezy. Dziękujemy za zaproszenie i czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

Maria Tomkowiak