Dzień Św. Patryka w naszej szkole

W piątek, 16 marca, celebrowaliśmy w naszej szkole Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii, który za pomocą trzylistnej koniczynki wytłumaczył Irlandczykom dogmat Trójcy Świętej. Istnieje również legenda, że za pomocą drewnianej laski wypędził węże z Irlandii, które wystraszone uciekły do morza. Coś jest na rzeczy, bo na tej wyspie faktycznie nie ma węży. Irlandzki biskup urodzony w IV w., pochodził z Walii. Osiedlił się w Irlandii gdzie najpierw pracował jako pastuch, a potem wstąpił do zakonu. Uzdrawiał ludzi i przywracał wzrok ślepym. W Lough Derg można odwiedzić tzw. Czyściec św. Patryka – czyli dziurę, do której schodził medytując o grzechach świata – do dziś przyjeżdża tam sporo pielgrzymów.

Dzień Świętego Patryka w Irlandii jest dniem wolnym od pracy. W większych miastach odbywają się parady. Ludzie ubierają się na zielono, zakładają specjalne czapki, doczepiają sobie pomarańczowe brody i podskakują w rytm irlandzkiej muzyki. Kolor zielony nawiązuje do traw irlandzkich i jest głównym kolorem flagi Wyspy a pomarańczowa broda upamiętnia postać Św. Patryka.

Tego dnia w naszej szkole również było bardzo wesoło. Uczniowie ubrani byli w stroje w różnych odcieniach zieleni, na twarzach mieli wymalowane zielone listki koniczyny oraz flagi Irlandii. Podczas dużej przerwy można było spróbować słodkich smakołyków, wziąć udział w konkursie wiedzy na temat Irlandii oraz nauczyć się tańczyć popularnego na wyspie „Irish Jig” czyli tańca irlandzkiego.

Wszystkie zebrane tego dnia środki finansowe przeznaczone zostaną na akcję charytatywną „Dineros para Cubanos”, która została zainaugurowana podczas październikowego „Pumpkin Day”. Pragniemy tymi środkami wesprzeć szkołę na Kubie, która została zniszczona podczas huraganu Irma.

Dziękujemy, że byliście z nami podczas tego wesołego dnia!!! Dziękujemy za wspaniałą zabawę!!!!
Do zobaczenia w przyszłym roku!!!!!
HAPPY SAINT PATRIC DAY!!!!!!!!!!!!!!

Monika Paluch