Dzieci poznawały Poznań

W ostatni czwartek września – 28.09.2017 r. – uczniowie z klas trzecich i czwartych pojechali na wycieczkę do Poznania. Słoneczna pogoda pozwoliła uczniom cieszyć się urokami spaceru po pięknej Starówce, a towarzysząca nam pani przewodnik pokazała dzieciom najciekawsze miejsca Starego Rynku. Każdy będąc w Poznaniu powinien zobaczyć się z dwoma mieszkańcami ratuszowej wieży, my także poszliśmy na spotkanie z koziołkami, których występ zakończyły gromkie brawa zgromadzonych dzieci. Po posiłku udaliśmy się na wystawę Lego w Urzędzie Marszałkowskim; na tę nietypową ekspozycję zaprosił nas marszałek Marek Woźniak, jej honorowy patron. Z ogromnym zaciekawieniem przyglądaliśmy się wykonanym z klocków: budynkowi stacji lotniczej na Ławicy, balonowi obserwacyjnemu i samolotom zdobytym przez Powstańców Wielkopolskich. Makietę wykonano z 3 tys. klocków Lego. W ramach wystawy dzieci poznały postać płk. pilota Wiktor Pniewskiego, pierwszego dowódcy stacji lotniczej na Ławicy. Pniewski nie tylko przygotował operację zdobycia Ławicy i wziął udział w walce o lotnisko, ale był również twórcą pierwszych polskich eskadr lotniczych i inicjatorem nalotu odwetowego na Niemcy. To postać bardzo zasłużona dla Polskiego Lotnictwa. Na zakończenie pobytu w gościnnych murach urzędu dzieci wykonały kartonowe modele samolotów. W doskonałych humorach wracaliśmy do Szamotuł z nadzieją, że już wkrótce czekają nas kolejne wycieczki.

Katarzyna Dobrychłop