KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dwójka czci pamięć poległych

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 pamiętają o powstańcach i żołnierzach, którzy polegli walcząc za wolną Ojczyznę. W dniu poprzedzającym Święto Zmarłych oddali im cześć uczestnicząc w Apelu Poległych, który odbył się na cmentarzu. Podczas uroczystości wykonali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Hanny Durak i Krystyny Konopackiej – Izydor.

Uczniowie Dwójki z przypiętymi do boku biało – czerwonymi kotylionami z wielką powagą i skupieniem przemaszerowali na cmentarz. Złożyli kwiaty i znicze na grobach, a następnie wraz z przedstawicielami władz samorządowych, organizacji kombatanckich oraz reprezentacjami innych szamotulskich szkół, wzięli udział w apelu. Doniosłość chwili podkreślały swą obecnością poczty sztandarowe, wśród których był poczet z naszej szkoły. W jego skład weszli uczniowie klasy VIb: Katarzyna Solarz, Zuzanna Dukat i chorąży Maksymilian Leszczyński.

Niezwykle poruszającym momentem było wezwanie Krzysztofa Balcerowiaka skierowane do poległych bohaterów, by stanęli do apelu. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły w towarzystwie uczennic naszej szkoły – Wiktorii Zielińskiej i Agaty Konitz zapalił znicz i złożył kwiaty przy pomniku – wspólnej mogile powstańczej. Wówczas rozległ się przejmujący dźwięk trąbki. Przeniknął on do serc zgromadzonych na cmentarzu dzieci. Chyba zrozumiały jak wielką ofiarę złożyli polegli żołnierze podejmując walkę o wolną Ojczyznę.

Nadszedł czas na występ naszych uczniów z klasy VIa i VIb. Z ogromną starannością recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Wspólnym wykonaniem hymnu zakończył się Apel Poległych. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek podziękował wszystkim za przybycie i oddanie czci tym, którzy poświecili swe życie w ofierze, a trębacz zagrał Rotę. Z cmentarza uczniowie klasami udali się do Miejsc Pamięci Narodowej. Złożyli tam również kwiaty i zapalili znicze.

Ta uroczystość pozwala przypuszczać, że przyszłe pokolenia będą pielęgnować pamięć o dawnych latach i nie porzucą ideałów swych przodków.

Maria Tomkowiak

(Fot. Robert Kalisz)