IMG_1118

Drzwi Otwarte w SP2

Dla najmłodszych (3-7 – letnich) szamotulan i ich rodziców, którzy odwiedzili szkołę przy ul. Kapłańskiej 18, sobotnie przedpołudnie 10 marca z pewnością pozostanie na długo w pamięci. Dla większości było to pierwsze spotkanie ze szkołą i Akademią Przedszkolaka. Gościnna Dwójka i jej kolorowe, bogato wyposażone wnętrze, zrobiło na gościach bardzo pozytywne wrażenie. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i Akademii Przedszkolaka przygotowały wiele atrakcji.

Wśród niespodzianek, które czekały na dzieci w salach, były zajęcia z sensoplastyki, kreatywne zabawy z piaskiem kinetycznym, pianką, kaszą, trening zwinności i zręczności na torze przeszkód, zajęcia plastyczne, podczas których dzieci przeistaczały się w bajecznie kolorowe biedronki i żabki, tworzyły prace sygnalizujące nadchodzącą wiosnę. Były też odwiedziny w Krainie Minionków, gdzie każdy mógł zrobić sobie własnego Minionka. Nauczyciele z dumą wykładali na stoły nowe, niezwykle inspirujące zabawki, klocki konstrukcyjne, wielkoformatowe gry i makiety. Dzieci natychmiast dały się wciągnąć w wir zabawy, do której zapraszały je starsze koleżanki – gimnazjalistki.

Rodzice mieli okazję rozmawiać z nauczycielami i dyrekcją szkoły, konsultowali też swoje problemy z pedagogami i logopedą. Pełni  podziwu oglądali sale. Z wielu ust dało się słyszeć słowa, że nie spodziewali się tak wspaniałego i gustownego wyposażenia w starej Dwójce. Pani Dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz podczas spotkania z rodzicami zapewniała, iż mimo swej powierzchowności (szkoła na zewnątrz musi spełniać wymagania konserwatora zabytków), Dwójka to szkoła całkowicie nowoczesna, idąca z duchem czasu, podejmująca ciekawe programy i projekty (w tym ogólnopolskie i międzynarodowe projekty jak Erasmus+). Za swą innowacyjność i bogatą działalność w dziedzinie wychowania patriotycznego przyznano  jej zaszczytne wyróżnienie w konkursie Wielkopolska Szkoła Roku.  SP2 jest w posiadaniu wielu ważnych certyfikatów (np. Szkoła z Klasą 2.0), otrzymała tytuł Szkoły Eksperckiej, realizuje innowacje pedagogiczne, np. program Bardzo Młoda Kultura SP2 Szamotuły. Zatrudniona w szkole kadra to nauczyciele doskonale przygotowani do zawodu, o bogatym doświadczeniu, mający świetny kontakt z dziećmi. Potrafią oni zaszczepić u uczniów pasje i zainteresowania, zachęcają do aktywnego uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym.

Dwójka spełnia oczekiwania rodziców i dzieci. Praca jest tutaj jednozmianowa, zajęcia trwają do 14.00. Świetlica zapewnia opiekę przez większą część dnia (od 6.30 do 16.30). Dzięki ulokowaniu placówki w dwóch budynkach, możliwe było rozdzielenie najmłodszych dzieci i uczniów klas starszych. Jest to niewątpliwie duży atut.  Szkoła przy ul. Kapłańskiej 18 jest kameralna i całkowicie przystosowana do potrzeb małego dziecka, mieszczą się w niej oddziały Akademii Przedszkolaka oraz klasy I – III. Drugi budynek przy ul. Piotra Skargi 2 spełnia potrzeby dorastającej młodzieży. Uczniowie mają własne szafki zamykane na klucz i nie muszą obciążać kręgosłupa nosząc ciężkie plecaki. To właśnie z myślą o nich realizowany jest poszerzony program z piłki nożnej w ramach projektu „Akademia Sparty”. Obecnie mamy cztery  klasy sportowe, a w nowym roku szkolnym powstaną kolejne. Ważne są też warunki, w jakich dzieci wypoczywają. Nasi nauczyciele korzystają z placu zabaw i siłowni, często organizują zajęcia na świeżym powietrzu w parku. Wkrótce powstanie na boisku szkolnym ogródek jordanowski dla przedszkolaków.

Podczas spotkania z rodzicami pani dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz chętnie odpowiadała na pytania do tyczące organizacji pracy, mówiła o osiągnięciach, planach i bogatych tradycjach Dwójki oraz tym, co ją wyróżnia spośród innych szamotulskich szkół. „Każdy, kto przychodzi do nas, zachwyca się niepowtarzalną atmosferą, mówi, że ta szkoła ma swój klimat i dobrze się w niej czuje. Dlatego możemy zaryzykować stwierdzenie, że Państwa dzieci pokochają ją jak drugi dom i również będą z radością do niej przychodzić.” – tę optymistyczną wizję można uznać za motto wystąpienia pani dyrektor oraz płynące z serca życzenia dla przyszłych uczniów SP2.

Drzwi Otwarte zakończyła sesja zdjęciowa, szczególnym powodzeniem cieszyły się pamiątkowe zdjęcia w wiosennej fotoramce. Po dwóch godzinach zabawy dzieci  zadomowiły się w Dwójce i nie chciały wracać do domu. Wychodziły obdarowane lizakami, cukierkami i balonami, z  własnoręcznie zrobionymi pracami plastycznymi i uśmiechem na twarzy. Zapewniały, że wkrótce znów nas odwiedzą, więc SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Maria Tomkowiak