Dzień  Ziemi 2014r. 002-1

Dbamy o naszą planetę

Każdego roku szkoła organizuje uroczystości związane z obchodami Dnia Ziemi, a także cyklicznie bierze udział w sprzątaniu świata. Ten dzień ma przypominać nam, że Ziemia, na której mieszkamy, potrzebuje ochrony, opieki i pragnie się z nami zaprzyjaźnić. Dzień 8 maja br. był w Szkole Podstawowej nr 2 niezwykle bogaty w wydarzenia. Rozpoczął się przedstawieniem ekologicznym ZIEMIA, TO NASZ DOM, które przygotowała klasa Ia, pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Dąbrowskiej.

Celem przedstawienia i zadań wykonywanych przez uczniów kl. I – III było poszerzenie umiejętności i wiadomości, uzmysłowienie tego, co sami mogą zrobić dla ochrony środowiska poprzez zmianę codziennych nawyków i przyzwyczajeń. Po obejrzeniu przedstawienia odbył się pokaz mody ekologicznej, w którym uczniowie prezentowali pomysłowe stroje, które przygotowali z surowców wtórnych. Wszystkie modelki i modele kolejno pojawiający się na scenie nagradzani byli gromkimi brawami. Poza tym wszystkie klasy przygotowały plakaty ekologiczne, które prezentowane były na wystawie i stanowiły element scenografii. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą związaną z potrzebą ochrony środowiska. Z dużym zaangażowaniem i wielką ochotą wykonywali powierzone im zadania. Na zakończenie spotkania każda z klas skandowała ekologiczne hasła wzywające do troski o naszą planetę nie tylko jeden dzień w roku, ale w każdy dzień.

Sposób realizacji angażował nie tylko uczniów, ale również ich rodziców oraz całą społeczność szkolną. Proponowane zajęcia miały na celu integrację wszystkich zespołów klasowych. Ten dzień to nie tylko edukacja ekologiczna, wpajanie uczniom zasad dbałości o środowisko, ale przede wszystkim wspaniała zabawa, która przyczyni się do czynnego udziału uczniów w ekoakcjach.

Tekst: Elżbieta Dąbrowska