Apel porządkowy

Nazbierało się w Dwójce kilka ważnych spraw do przekazania uczniom. Pani dyrektor Małgorzata Jagiełłowicz omówiła je podczas apelu porządkowego. Zwróciła uwagę na bezpieczne zachowanie dzieci w szkole, kulturę osobistą oraz przestrzeganie ładu i porządku.

Każdy uczeń powinien wiedzieć, że w trakcie przerwy ma dbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów. Nie może uczestniczyć w zabawach grożących wypadkiem. Szczególnie bezpiecznie trzeba zachować się podczas wchodzenia oraz wychodzenia z klas i ze szkoły, a zwłaszcza na schodach. Niedopuszczalne jest popychanie kolegów, czy zjeżdżanie po poręczy. Wchodzimy i schodzimy zawsze prawą stroną trzymając się poręczy. Po przerwie wszyscy uczniowie mają obowiązek ustawić się parami i czekać na pozwolenie nauczyciela dyżurującego, by wejść do budynku.

O kulturze osobistej człowieka świadczy sposób, w jaki się odnosi do innych ludzi – czy potrafi się ukłonić, powiedzieć: „Dzień dobry”, czy przepuści przodem koleżankę lub starszą od siebie osobę, czy ustąpi miejsca. Kulturalny człowiek nie krzyczy i nie używa wulgaryzmów, nie zostawia po sobie śmieci i nie dopuszcza, by wokół niego było brudno. Jeśli widzi leżący papierek, podnosi go. Pani dyrektor przypomniała, że szkoła to nasz wspólny dom i powinniśmy o niego wszyscy dbać. Jesteśmy odpowiedzialni za jej wygląd i dobre imię. Na to, jaka jest opinia o szkole, ma wpływ każdy uczeń – to, w jaki sposób o niej mówi i jak ją reprezentuje na zewnątrz.

Dla każdej szkoły dumą są uczniowie, którzy biorąc udział w konkursach i zawodach odnoszą w nich sukcesy, zdobywają laury, wysokie miejsca. Nasi reprezentanci odnieśli ostatnio (w II semestrze) sporo sukcesów:

• Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych
    - IV miejsce – Aleksandra Cygan – kl. VIb (reprezentuje powiat podczas mistrzostw wojewódzkich w Żerkowie)
    - Nicola Gierczyńska – 7 miejsce
    - Julia Szustak – 9 miejsce
  • Piłkarska Kadra Czeka – reprezentacja piłkarek ręcznych zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego w Chodzieży
    - Nicola Gierczyńska zdobyła statuetkę dla najlepszej zawodniczki turnieju
    - skład drużyny: Julia Szustak, Julia Spychała, Julia Szymańska, Nikola Gierczyńska, Katarzyna Solarz, Agata Lepsza, Zuzanna Dukat,Wiktoria Zielińska, Aleksandra Cygan, Kinga Małyszka
  • Półfinały w szachach juniorów:
    - Julia Spychała – wywalczyła finał wojewódzki
    - Sergiusz Szymczak – podniósł kategorię szachową
    - Natalia Szymczak
    - Agata Konitz
  • konkurs na najładniejszą Walentynkę:
    - Katarzyna Solarz – kl. VIb
  • konkurs na najładniejszą palmę i pisankę:
    - Julia Walczak, Mikołaj Juszczak, Adam Stefaniak, Zuzanna Gołąb – kl. IVb
    - Samuel Skarupski- kl. VIa – praca wyróżniona, zakwalifikowała się do etapu powiatowego
  • Artystyczne Spotkania Recytatorów:
    - Zuzanna Dukat kl. VIb – Wyróżnienie Jury
    - Aleksandra Cygan kl. VIb – Nagroda Pedagogiczna
    - Katarzyna Solarz kl. VIb
    - Wiktoria Zielińska kl. VIb
  • Tytuły Mistrzów Czytania zdobyte podczas kolejnych Nocy Czytania:
    - Kamil Uryzaj – kl. IIIa
    - Wiktor Til  – kl. IVa
    - Julia Walczak – kl. IVb
    - Milena Świtoń – kl. IIa
  • Turniej Wiedzy Pożarniczej
    - Krzysztof Jujeczka kl. Va – IV miejsce
    - Magdalena Sołtysiak kl. Va
    - Tomasz Drożdżyński kl. Va
  • XV Rajd „Na Powitanie Wiosny” – szkoła zajęła III miejsce w konkursie na najliczniejszą drużynę
    - konkurs piosenki turystycznej – reprezentowała Julia Walczak  IV b
    - konkurs „Rzut beretem na pachołek” w kategorii klas I – III – Dominika Kaczmarek  kl. III b – III miejsce
    - konkurs „Rzut beretem na pachołek” w kategorii klas IV – VI – Miłosz Pulkowski – kl. VIb – III miejsce

Czekamy na wyniki konkursów, które jeszcze nie zostały rozstrzygnięte, a brali w nich nasi uczniowie:

• konkurs literacki „O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę” – zgłoszono wiersz pt. „Szkolna codzienność” uczennic klasy VIa
    - Joanna Jaskuła, Zuzanna Majchrzak, Agata Lepsza, Julia Spychała, Nicola Gierczyńska
  • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „FOX” – wzięli udział:
    - Zuzanna Dukat – kl. VIb
    - Mateusz Krauze – kl. VIa
    - Joanna Jaskuła – kl. VIa
  • Kangur Matematyczny
    - brali udział uczniowie klas: IIa, IIIb, IVb, Va, VIa, VIb.

Podczas apelu pani dyrektor podziękowała im za zaangażowanie i udzieliła pochwał. Podziękowała też członkom szkolnego klubu PCK i ich opiekunce Adriannie Kionie za przygotowanie akcji charytatywnych:
- bożonarodzeniowej „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”,
- walentynkowej
- wielkanocnej „Wspaniałomyślny Zajączek”.

Z okazji Dnia Teatru 25 marca grupa teatralna KOSZAŁKI – OPAŁKI wystawiła spektakl pt. „Mam prawo”. Rodzice mieli okazję zobaczyć występ nagrodzonego statuetką Czarnej Księżniczki zespołu oraz uczestniczyli w prelekcji na temat cyberprzemocy, którą przeprowadziła dyrektor  poradni psychologiczno – pedagogicznej Anna Kozyra.

28 marca członkowie zespołu odbyli miłe spotkanie z aktorami: Arturem Barcisiem i Aleksandrem Trąbczyńskim, przeprowadzili z nimi wywiad – relacja ze spotkania zamieszczona została na szkolnej stronie internetowej  (Zobacz) oraz na stronie Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły: (Zobacz)

Wyróżnieni uczniowie tworzą pozytywny wizerunek szkoły w naszym środowisku. Pani dyrektor zachęciła, aby wszyscy poczuli się za nią odpowiedzialni i śmiało uczestniczyli w kolejnych konkursach proponowanych przez nauczycieli. Na zakończenie apelu złożyła uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, wesołej zabawy i udanego wypoczynku.

Maria Tomkowiak