80Rocznica1

Akcja „Żonkile” w naszej szkole

19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

W związku z tym społeczność szkolna SP2 włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Podczas zajęć z wychowawcami i w bibliotece organizowanych przez p. Ewelinę Budych uczniowie wykonali papierowe żonkile, będące symbolem zbiorowej pamięci. Wielu uczniów również przyniosło symboliczne kwiaty zrobione wraz z rodzicami w domu. W SP2 odbyły się lekcje na temat powstania w getcie.

Uczniowie kl. 6A wraz z nauczycielami – p. Izą Jedwabną- Błaszczyk i p. Michałem Galanciakiem udali się do byłej szamotulskiego synagogi, cmentarza żydowskiego mieszczącego się obok domu rabina. Jak powiedział jeden z przywódców powstania – Marek Edelman: ,,Nie było nadziei, to warto było chwycić za broń i walczyć”. Dla nas, potomnych, bohaterstwo polskich Żydów jest ważnym znakiem, by nigdy nie powtórzyło się to, co jest nazwane holokaustem.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Organizatorzy akcji – Muzeum Żydów Polskich Polin – podkreślają, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.