Akademia Eksperymentu

W piątkowe przedpołudnie uczniowie Dwójki mieli okazję wejść w rolę naukowców badających świat. Poprzez zabawę w eksperymenty samodzielnie określali prawa przyrody, wyjaśniali zjawiska fizyczne i chemiczne oraz genezę ich powstania.

Nadrzędnym celem zajęć było wzbudzenie w „małych odkrywcach” chęci poznawania otaczającego ich świata. Zostały skonstruowane tak, aby dzieci miały szansę wykonać samodzielnie proste doświadczenie, po czym wspólnie z całą grupą i prowadzącym nauczycielem formułowały wnioski.

Eksperymentalne działania uczniów skupiały się wokół tematu: „Tajemnicza mgła”. Starali się rozwiązać zagadkę sublimacji i resublimacji, zrozumieć, czym jest tzw. suchy lód oraz dlaczego rzucony na podłogę po kilku minutach znika. Podczas prowadzonych eksperymentów dzieci poznały wiele pojęć związanych z trzema stanami skupienia, przyrządy laboratoryjne i związki chemiczne.

Akademia Eksperymentu to nowatorski projekt wykraczający poza schemat tradycyjnej lekcji. Jego autorką jest Olimpia Dębicka – fizyk, protetyk słuchu, nauczyciel, autorka „Elementarza Małego Odkrywcy”. Zajęcia prowadziła również studentka Olga Borska.

Uczniowie bardzo wysoko ocenili uczenie się poprzez działanie. Nie mogą się już doczekać kolejnego spotkania.

Maria Tomkowiak