45763821_2285231525092775_5528103302044057600_n

XXIV Rajd Niepodległości za nami

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami sportowymi im. Marii Konopnickiej w Szamotułach uczciła w niedzielę 11 listopada, goszcząc około 330 turystów na mecie XXIV Rajdu Niepodległości, organizowanego wspólnie z szamotulskim oddziałem PTTK. Patronat nad organizacją imprezy objął Starosta Szamotulski i Burmistrz MiG Szamotuły.

Na mecie rajdu na turystów czekały kawa, herbata, pyszna grochówka i zupa pomidorowa. Atrakcją były rogale marcińskie. Gospodarze przygotowali ognisko i zapewnili uczestnikom udział w konkursach – rozgrywanych w 2-3 grupach wiekowych. Zainteresowani mogli wziąć udział w:
- konkursie wiedzy o walorach turystyczno-kulturowych Regionu Szamotulskiego,
-konkursie piosenki żołnierskiej i patriotycznej,
-konkursie plastycznym pt. A TO POLSKA WŁAŚNIE,
-konkursach rekreacyjno-sprawnościowych.

Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wszyscy uczestnicy rajdu chętnie siedzieli przy ognisku, gdzie wspólnie z P. A. Hoffmannem, dyrekcją szkoły, nauczycielami śpiewali pieśni patriotyczne przy dźwiękach gitary. O godz. 12.00 wszyscy zebrani na boisku szkolnym uroczyście, przy akompaniamencie gitary, odśpiewali hymn Polski. Następnie dziewczęta z klasy 7b i 8a zatańczyły taniec z flagami, przygotowany pod kierunkiem Joanny Tuszyńskej.

Spośród uczniów naszej szkoły w rajdzie wzięło udział 17 turystów. Pod opieką nauczycieli: Krystyny Izydor i Moniki Paluch już w sobotę wieczorem przebyli trasę około 8 km. Trasa była trudna, ale bezpieczna. Poruszali się we mgle szlakami wokół Szamotuł. Po drodze odwiedzili groby powstańców na miejscowym cmentarzu, gdzie, w podniosłej atmosferze, na stulecie niepodległości turyści z SP2 zapalili 100 zniczy.

W niedzielę pod kierunkiem Anny Sałajczyk uczniowie brali udział w trasie po Szamotułach, mającej charakter gry miejskiej. Pogoda dopisała i humory również. Wszyscy uczestnicy rajdu pod kierunkiem swoich opiekunów wrócili bezpiecznie do swoich domów.

Krystyna Izydor