DSCN4747

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami  w postaci książek.

Uczniowie klas pierwszych przebrani za postacie z bajek wraz  ze starszymi koleżankami i kolegami z Gimnazjum nr 1 podczas spaceru ulicami miasta zachęcali do czytania książek. Napotkani przechodnie otrzymywali zakładki do książek oraz papierowe czerwone róże.

Mieszkańcy z uśmiechem dziękowali  i pozdrawiali uczniów. Był to bardzo miły dzień.

Ewelina Budych

Fot. Ewelina Budych