IMG_20210421_152507

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To międzynarodowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 r. w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony własności intelektualnej. Dawniej w tym dniu mężczyźni obdarowywali kobiety różami, które miały symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. W zamian za kwiaty kobiety dawały mężczyznom w prezencie książki.

Tradycją w naszej szkole było, że w dniu tym uczniowie, spacerując ulicami miasta, obdarowywali  mieszkańców własnoręcznie wykonanymi zakładkami do książek i bibułkowymi różyczkami. W ten sposób zachęcaliśmy wszystkich do czytania książek. W tym roku (podobnie jak w ubiegłym) nie możemy w ten sposób uczcić Światowego Dnia Książki.

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji – Z książką mi do twarzy. W obecnych – pandemicznych okolicznościach – gdy szkoła jest zamknięta, a uczniowie pozostają w swoich domach, moc książek powinna być wykorzystywana do wzmacniania więzi między nimi, redukcji stresu, stymulowania ich umysłów i kreatywności.

Uczniowie SP2 Szamotuły wykazali się dużą pomysłowością w prezentowaniu swoich ulubionych książek. Dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia, każde z nich jest wyjątkowe; wyraźnie na nich widać, że naszym Czytelnikom nie brakuje wyobraźni!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!
A. Lembicz
E. Budych